loader-img
loader-img-2
کتاب در تنگ اثر آندره ژِید نشر نیلوفر
کتاب در تنگ اثر آندره ژِید نشر نیلوفر

کتاب در تنگ اثر آندره ژِید نشر نیلوفر

like liked
خرید
48,000 تومان
معرفی کتاب

آندره ژید در سال 1869 در فرانسه متولد شد. او بیش‌ از نیم‌ قرن به فعالیت ادبی پرداخت و تأثیر شگرفی بر ادبیات فرانسه گذاشت. در کودکی بدن ضعیفی داشت و به علت بیماری‌های مکرر نمی‌توانست همیشه در مدرسه حضور داشته باشد؛ اما در خانه‌ به یادگیری می‌ پرداخت. ژید فعالیت ادبی را از بیست‌ودوسالگی آغاز کرد. او با استفان مالارمه، از شخصیت‌های تأثیرگذار ادبیات فرانسه، دوست بود و این دوستی او را به سمت مکتب نمادگرایی سوق داده بود.

ژید پس از مدتی از این مکتب جدا شد. در بیست‌ و چهارسالگی به بیماری سختی مبتلا گشت و به آفریقا سفر کرد. این دو اتفاق او را به‌ کلی تغییر داد و نه‌ تنها شخصیتش را، بلکه حتی سبک نگارش و عقایدش را نیز دگرگون کرد. کتاب‌هایی که او بعد از این دوره ‌ی مهم در زندگی‌ اش نوشت، با استقبال خوبی رو به ‌رو شدند. در نهایت، او در سال 1947 موفق به کسب جایزه‌ی نوبل ادبیات شد.

 

کتاب در تنگ یکی از کتاب‌ هایی بود که پس از بیماری سخت و سفر به آفریقا نوشته شد. این کتاب با رویکردی فرویدی تجربیات کودکی را بررسی می ‌کند و سوءتفاهم میان دو نفر را نشان می‌دهد. ایده‌ ی اولیه‌ ی کتاب از خاطرات خود ژید است. شخصیت اصلی این کتاب همچون خود ژید عاشق دختردایی ‌اش شده و در این راه با موانعی رو به‌ رو می‌شود. این رمان با بیانی شاعرانه، احساسات پیچیده‌ ی بشری را ترسیم می ‌کند و بیش از آن‌ که روی اتفاقات تمرکز داشته باشد، روی احساسات و افکار شخصیت‌ها متمرکز است.

 

نظر
محصولات مرتبط